SIK SORULAN SORULAR

Web sayfamızdaki  BELGE VE FORMLAR sekmesinden BAŞVURU FORMLARI kısmından İçerik Sağlayıcı Başvuru Formu geçiş yapacak birim için doldurulur. İlgili sorumluların imzasından sonra taratılan form üst yazı ile EBYS üzerinden tarafımıza iletilir. Böylece web sayfası oluşturma süreci başlatılmış olur. Oluşturma tamamlandıktan sonra ADMIN erişim bilgileri TEKNİK SORUMLU telefonuna SMS ile iletilir.

Üniversitemize yeni başlayan personelin EBYS sistemine kaydının yapılabilmesi için öncelikle birimimizden kurumsal mail adresi aldıktan sonra; ad, soyad, mail adresi varsa idari görevini belirten amiri onaylı bir yazının Rektörlük Yazı İşleri Müdürlüğüne (10070) gönderilmesi gerekmektedir.

İçeriğinizin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı‘ na ait sistemlerde barındırılmasını istiyorsanız İçerik Sağlayıcı Başvuru forumunu, kendi sunucularınızda barındırmak istemeniz halinde Yer Sağlayıcı Başvuru formunu doldurup, imzalayıp üstyazı ile birimimize iletmeniz gerekmektedir.

Evet, yararlanabilirsiniz.İhtiyacınızın yazılı olarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığına bildirmeniz yeterli olacaktır.

Üniversitemizin lisanslı ürünü olan Karspersky Antivirüs Donanım ve Destek Birimi (Dahili 10204) tarafından her bilgisayara kurulmasını sağlar. Gerekli kurulumlar yine bu grup tarafından yapılır ve kontrolü sağlanır.

Telefon desteği ile ya da yerinde müdahale ile Donanım ve Destek Birimini (Dahili 10204) sorun çözümünde yardımcı olur.

Kampüs içerisinde birimlerde çalışan personelin bilgisayar kullanımında yaşadıkları problemlerini çözmek için telefonla Donanım ve Destek Birimine ulaşması yeterlidir . Dahili Telefon : 10204 veya 10200.

Erudm portalında ders açmak isteyen akademisyenlerimiz, açılmasını istediği ders kodunu, ders adını erdem@erciyes.edu.tr mail adresine mail atmaları yeterlidir.

1.İnternet tarayıcınızdan https://posta.erciyes.edu.tr/?action=sendsms adresine giriniz.

2.@erciyes.edu.tr şeklinde e-posta adresinizi ve sisteme kayıtlı olan GSM numaranızı giriniz

3.Cep telefonunuza gelecek olan 6 haneli SMS giriş kodunu web sayfasındaki ilgili alana giriniz

4.Sonraki ekrandan parolanızı tekrar belirleyip e-posta hesabınıza https://webmail.erciyes.edu.tr adresinden erişeblirsiniz.

Erciyes Üniversitesinde Kütüphane databaselerine kullanmak için proxy sunucusuna bağlanmak zorundasınız. Şu anda dışardan sadece akademik personel proxy sunucuyu kullanmaktadır.

1- Açılan pencereden Bağlantılar sekmesini seçiniz.

2- O sayfada Yerel Ağ ayarlarını seçiniz

3- Yeni sayfada “Yerel ağınız için bir Proxy sunucus kullan sekmesini işaretleyiniz”

4- Adres kısmına 193.255.88.62

5- B.Nok kısmına 3182

6- Tamam diyerek sayfaları kapatınız.

7- Gireceğiniz adresi yazdığınız da size şifre soracaktır.


Kullanıcı adınız: Mail adresiniz (bim@erciyes.edu.tr)

Şifre : Mail Şifreniz Sayfa açılacaktır.

Proxy sunucusu mail sunucusunda şifreleri kullanmaktadır.

NOT: Sadece kütüphane veritabalarına ulaşırken bu ayarları yapın diğer kullanımlar için bu ayarları iptal etmeniz faydalı olacaktır.

Erciyes Üniversitesi Bilgi Güvenliği dört ana başlık altında değerlendirilebilir.

  • Bunlar: PC düzeyinde: Üniversitemiz personelinin kullanımında olan bilgisayarların güvenliği işletim sisteminin güncel tutulmasu ve lisanslı antivirus programına sahip olması sağlanmaktadır.
  • Network düzeyinde: Üniversitemiz Kayseri’de çok büyük bir ağa sahiptir. Bu ağı oluşturan bileşenlerin güvenliğinin sağlanması ve erişim güvenliğinin sağlanması için bir takım önlemler ve güvenlik tedbirleri uygulanmaktadır.
  • Sunucu sistemleri düzeyinde: Üniversitemiz sunucu alt yapısında değişik işletim sistemlerinde çalışan bir çok sunucu bulunmaktadır. Bunların güncellenmesi olası patchlerinin yüklenmesi ve gerekli olan güvenlik tedbirlerinin alınması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.
  • İnternet güvenliği: İnternet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı üniversite interneti güvenlik duvarı yazılımı korunmaktadır. Bu güvenlik yazılımı belirlenen kurallar ve politikalara uygun olarak çalıştırılmakta ve olası kurallar gerekli görüldüğü ve olası tehdit yöntemlerinin değişimlerinde revize edilip değiştirilmektedir.

Üniversitemizde 2005 yılından itibaren Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının denetiminde kablosuz yayın yapılmaktadır. Eduroam, Erciyes-Kablosuz ve Erciyes Wifi Yardım SSID leri üzerinden yayın yapılmaktadır. Bu ağlarla ilgili EDUROAM web sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Hat çekilmesi istenilen birim yeni internet hattını hangi odaya ve kaç adet olduğunu resmi yazıyla tarafımıza bildirmesi gerekmektedir.

Ağ bağlantı sorunları bir kaç maddede incelenebilir öncelikle Ağ bağlantısı sorununu çözmek için şunları kontrol edin:

a) Bilgisayar ile duvardaki internet prizi bağlantınız çalışıyor mu? (Bunu anlamak için duvardan gelen internet kablosunun bağlandığı bilgisayarın ethernetinde ışık var mı? Yoksa Duvar ile bilgisayar arası bağlantınızı sağlayan patch kablo kırılmış yada bozulmuş olabilir.

b) Bağlantı var ve ethernet ışığı yandığı halde bağlanmıyorsa bilgisayarınız IP alabiliyormu onu kontrol ediniz.

c) Bağlantı yok ve kablolarıda kontrol ettiğinizde herhangi bir ethernet ışığı yanmıyorsa Bilgi İşlemi (10200) arayınız.