E-Posta Hizmeti
 WEBMAİL HİZMETİ
 
Kullanıcılar web arayüzü aracılığıyla maillrine erişebilirler. 
webmail.erciyes.edu.tr
 
 SMTP HİZMETİ
 
       SMTP Kimlik Doğrulaması, E-Posta sunucusu üzerinden e-posta göndermek isteyen kullanıcıların, kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak(yani kimlik doğrulaması yaparak) E-postalarını yollamalarını sağlayan bir sistemdir . SMTP kimlik doğrulaması sadece e-posta yollayabilmenizle ilgili bir sistemdir.E-posta almanızla hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. 
SMTP Kimlik Doğrulaması ile Erciyes Üniversitesi mail sunucularını kullanarak E-Posta yollamak iseyen kullanıcılar yaptıkları ayarları bozmaksızın Üniversitemiz networku dışındanda MS Outlook, MS Outlook Express, İncredimail, Netscape, Opera gibi istemcilerle mail alıp gonderebileceklerdir.
Sunucu üzerinden mail gönderebilmek için smtp kimlik doğrulama ayarlarını yapmak durumundasınız.Yapmadığınız taktirde sadece Web Arabirimi üzerinden mail gönderebileceksiniz.
Smtp ayarlarını Outlook express de düzenlemek için tıklayınız
Smtp ayarlarını Microsoft Outlookda düzenlemek için tıklayınız
 
POP3 (Post Office Protocol-Version 3 ) HİZMETİ
 
POP3 servisi, Microsoft Outlook Express, Netscape Messenger ve Mozilla Thunderbird gibi e-posta tarayıcıları kullandığınız zaman e-postalarınıza kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlayan e-posta okuma servisidir.
 
 MAİL AYARLARI HİZMETİ

http://mailayarlari.erciyes.edu.tr  e-postalarınızı daha verimli kullanabilmeniz için size sunulmuş bir web arayüzüdür. Bu arayüzde aşağıda anlatılan sekmeler mevcut olup ne için ve nasıl kullanacağınıza dair bilgiler mevcuttur.
Spam Görüntüleme: Mail adresinize gelmiş fakat mail sunucu üstündeki spam dedektörü tarafından spam skoru yüksek bulunup spam havuzuna atılmış maillerinizin bir listesinin bulunduğu arayüzdür.
Ayarlar: Spam havuzunda olan maillerinizle ilgili düzenli olarak size bir link gönderilmesini istiyorsanız bu bölüme istediğiniz süreyi yazmanız gerekmektedir.
Yönlendirme: Bu sekme özellikle mezun öğrenciler için gerekmektedir. 10haneli_öğrenci_numarası@erciyes.edu.tr maillerinin kotası mezun olduktan sonra 100KB ye düşürülecektir buraya gelen mailleri yönlendirecekleri bir adres tanımı yapmazlarsa mail alışverişi sorunu yaşayacaklardır.

Şifre değiştirme : Şifrenizi değiştirmek için kullanmanız gereken arayüzdür.
Şifre hatırlatma : Alternatif e-posta Hesabı bilgisi girmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra Erciyes Üniversitesi mail hesabı şifrenizi unutursanız şifremi unuttum butonunu kilikledikten sonra şifre için gerekli bilgiler alternatif postanıza gönderilecektir.
Alternatif e-posta : E-posta şifrenizi unutursanız şifre hatırlatma özelliğini kullanabilmeniz için alternatif e-posta adresinizin olması gereklidir. Bu sebeple alternatif e-posta adresinizi tanımlamanız gerekmektedir.

Tüm ayarlarla ilgili geniş bilgi linkteki dokümandadır.